Nagy Károly udvarában
2. óra
Nagy Károly
Képzeld el, hogy egy hatalmas birodalom élén állsz, ahol minden döntésed meghatározza Európa sorsát! Nagy Károly, a frankok királya pontosan ilyen vezető volt: egyesítette Európa nagy részét, létrehozta a hűbéri rendszert, és a tudományok pártfogójaként új korszakot nyitott. Ismerjük meg együtt azt az uralkodót, aki nemcsak király, hanem a kontinens egyik legnagyobb alakja lett!

Népmozgások Európában

Forrás: Mozaweb
Nézd meg, milyen népcsoportok érkeztek Európába. Keresd meg a frankokat. Merre találod őket?

Kik voltak a frankok?
A frankok egy germán népcsoport voltak, akik a népvándorlás idején érkeztek a Római Birodalom területére. Ők a mai Franciaország és a Rajna folyó környékén telepedtek le. Első jelentős uralkodójuk Klodvig volt, aki 482 és 511 között uralkodott. Klodvig felvette a kereszténységet, ami akkoriban nagy dolognak számított, mert ezzel a frankok bekerültek a keresztény világ közösségébe. Klodvig megalapította a Meroving-dinasztiát, és ő volt az első frank király, aki egyesítette a törzseket.
Azonban egy idő után a frank királyok gyengék lettek, és már nem igazán tudták irányítani a birodalmat. A valódi hatalom azok kezébe került, akiket udvarnagyoknak (latinul majordomus) hívtak. Ezek az emberek irányították a királyi udvart, és ténylegesen ők vezették a birodalmat. Közülük a leghíresebb Martell Károly volt.
Martell Károly erős hadsereget szervezett, amelyben nehézfegyverzetű katonák harcoltak. Ezek a katonák szolgálatukért cserébe földbirtokokat kaptak. Ez volt az első lépés a középkori lovagrendszer kialakulása felé, amikor a föld és a hűség fontos szerepet kapott.
732-ben Martell Károly híres győzelmet aratott az arab seregek felett a poitiers-i csatában. Ez megakadályozta, hogy az arabok tovább terjeszkedjenek Európában, és megerősítette a frankok hatalmát.
Martell Károly fia, Kis Pippin még tovább ment. 751-ben megfosztotta az utolsó Meroving uralkodót a trónjától, és új dinasztiát alapított, amit Karoling-dinasztiának neveztek. Kis Pippin elnyerte a pápa támogatását, ami nagyon fontos volt, mert az egyház ekkoriban hatalmas befolyással bírt. Cserébe Pippin segített a pápának az ellenségei legyőzésében, és a pápa elismerte őt királyként.
Kis Pippin fia pedig nem más volt, mint Nagy Károly, akiről a mai órán fogunk tanulni. Nagy Károly híres uralkodó lett, és később még a római pápa is császárrá koronázta. Ő hozta létre a Frank Birodalom legnagyobb kiterjedését, és sokat tett Európa egyesítéséért.
Nagy Károly
Keresd meg térképen a frank királyságot a 8. században, nagyítsd ki, nézz körbe Európában.
Nagy Károly valószínűleg Észak-Franciaországban született 747-ben, a középkor első nyugati császára. Apja és testvére halála után a frankok egyedüli uralkodója lett.
Szinte évente indított hadjáratokat, páncélos lovassága legyőzhetetlennek bizonyult a csatákban.
Befolyása és hatalma miatt a pápa Kr. u. 800 decemberében Rómában császárrá koronázta a frankok királyát. Ettől fogva Európában két császár uralkodott, az egyik keleten Konstantinápolyban, a másik nyugaton, a Frank Birodalomban.

Utazás Aachenbe, Nagy Károly idejébe (mozaweb)
Képzeljük el, hogy elérkeztünk Aachenbe, Európa szívébe, ahol Nagy Károly a birodalma fővárosát rendezte be. Itt építette meg palotáját, és innen irányította hatalmas birodalmát. De hogyan tartotta kézben ezt a rengeteg területet?
A grófságok világa
Nagy Károly birodalmát kisebb részekre, úgynevezett grófságokra osztotta. Ezek élére grófokat nevezett ki, akik fontos feladatokat kaptak:
- Vigyáztak a közrendre, hogy mindenki biztonságban legyen.
- Felügyelték a birodalomba befolyó jövedelmeket, vagyis ellenőrizték a pénzügyeket.
- Háború idején seregeket vezettek, hogy megvédjék a birodalmat.
Érdekesség, hogy a grófi cím nem öröklődött; Nagy Károly bármikor leválthatta a grófokat, ha nem volt elégedett velük.
A hűbériség kezdete
A Nyugat-római Birodalom bukása után Európa nyugati része veszélyes lett, az embereknek védelemre volt szükségük. Így alakult ki a hűbériség rendszere. A germán nemesek körül fegyveres szabadok gyülekeztek, akik katonai szolgálatért cserébe élelmet és fegyvereket kaptak. Mások, akik nem voltak harcosok, szintén biztonságot kerestek, ezért szolgálatukért földet és védelmet kaptak az uruktól.
A frankoknál terjedt el igazán ez a rendszer. A katonai szolgálatért földet kaptak, amit haláluk után vissza kellett adni az uruknak. Később, a 9. századtól, ez a föld már örökölhetővé vált, és az elsőszülött fiú örökölhette. Az örökös csak akkor kaphatta meg a földet, ha képes volt katonai szolgálatot teljesíteni.
A hűbéri rendszer: egy birodalom a birodalmon belül
A hűbéresek hatalmat is kaptak a földdel együtt; igazságot szolgáltathattak, és úgy irányították a földjüket, mintha egy kis királyság lenne. Cserébe katonákat kellett biztosítaniuk az uralkodónak. A legnagyobb földesuraknak akár több hűbéresük is lehetett.
A 10-13. századra sok királyságban kialakult a hűbéri piramis, amely akár 7 szintből is állhatott!
Európa atyja
Nagy Károly a frank nép vezetője volt, amely a germán törzsek közé tartozott. A népvándorlás korában a frankok elfoglalták a Római Birodalom nyugati területeit, és megteremtették saját birodalmukat. Nagy Károly idején a birodalom határai messze kiterjedtek: a mai Franciaország, Németország és még több környező terület mind az ő uralma alatt állt. Ezért is nevezik őt „Európa atyjának”, hiszen az ő birodalma később számos európai ország alapjává vált.
A kultúra és a tudomány virágzása Nagy Károly udvarában
Nagy Károly nemcsak a csatamezőn volt kiemelkedő, hanem a kultúra és a tudományok iránt is nagy érdeklődést mutatott. Gyakran vendégül látott tudósokat, írókat és művészeket a palotájában, akikkel szívesen beszélgetett és tanácsokat kért tőlük. A híres Alcuin, a nagy tudós és tanító is itt élt, és Nagy Károly bizalmasa volt. Alcuin vezetésével Nagy Károly iskolákat alapított, ahol a fiatalok írást, olvasást és egyéb tudományokat tanulhattak – ez nagy lépés volt abban az időben, amikor kevesen voltak írástudók még.
Nagy Károly különösen kedvelte a „szabad művészeteket”, ami akkoriban az írástudást, a csillagászatot, a számolást és a zenét jelentette. Maga is szívesen tanult, és bár nehezen sajátította el az írást, elkötelezett volt a tudás megszerzésében. Barátai és kortársai arról meséltek, hogy Nagy Károly hatalmas könyvtárat hozott létre, ahol naponta olvasta a kor híres műveit. Aachenben külön fürdőházat is építtetett, ahol barátaival gyakran időzött, és élvezte a pihenést.
Nagy Károly öröksége
Nagy Károly életének és munkásságának köszönhetően Európa egy nagy részét sikerült egyesítenie, és olyan alapokat fektetett le, amelyek hosszú távon biztosították a rendet és a stabilitást. Az általa létrehozott iskolák, a tudományok támogatása, és a hűbériség rendszere mind hozzájárultak ahhoz, hogy Európa újra fejlődni kezdjen a középkor sötét időszakai után. Nagy Károly valóban Európa egyik legnagyobb alakja lett, és öröksége sokáig fennmaradt az utókor számára.
Feladatok
Térkép gyakorlása
Társadalom Nagy Károly idején
Germán népek, Nagy Károly hódításai
Nagy Károly birodalmának tisztségviselői
Időrendi sorrend