Napkirály

1. óra

Napkirály

Cél: megismerjük XIV. Lajos uralkodását, annak hatását Franciaországra, valamint politikai és háborús tevékenységeit. Megismerjük az abszolút monarchia fogalmát és Versailles történelmi jelentőségét

XIV. Lajos portréja

Keresd meg az alábbi linken található térképen XIV. Lajos korabeli háborúkat

30 éves háború

30 éves háború és következményei (előzmények)

A harmincéves háború (1618-1648) Európa egyik legpusztítóbb konfliktusa volt, amely a katolikusok és protestánsok közötti vallási feszültségekből, valamint a Habsburg Birodalom hatalmának növekedése iránti ellenállásból eredt. A háború a Német-római Birodalom területén kezdődött, amikor a cseh protestánsok fellázadtak a Habsburgok katolikus uralma ellen. Az évtizedeken át tartó konfliktus során több európai ország is beavatkozott, így a háború politikai és vallási okok keverékévé vált.

Főbb résztvevők:

  • Katolikus oldalon: a Habsburg Birodalom (osztrák és spanyol ága), a Német-római Birodalom katolikus fejedelmei és néhány olasz állam.
  • Protestáns oldalon: a német protestáns fejedelmek, Svédország és Dánia, majd később Franciaország is csatlakozott a Habsburgok elleni harchoz, politikai érdekei miatt.

A háború hatása Európára:

A harmincéves háború rendkívül pusztító hatással volt Európára, különösen Németországra. A háború során városok és falvak pusztultak el, és az éhínség, valamint a járványok milliók halálát okozták. Az 1648-as vesztfáliai béke lezárta a konfliktust. Ennek következményeként a Német-római Császárság területe 300 önálló államra tagolódott. A győztesek területeket kaptak, elismerték Holladia és Svájc függetlenségét. Ezzel a békével véget értek a vallásháborúk is. 
A béketárgyalás helyszínén hatalmas ünnepséget rendeztek: 128 fogást tálaltak fel a követeknek, az épület előtt állóknak pedig egy aranyozott oroszlánfejből bor folyt. Európa-szerte tüzijátékot tartottak. A béke azonban nem volt tartós. A 17. században csupán 7 olyan év volt, amikor nem dúlt valahol háború Európában. 

Mi az abszolutizmus?

Az abszolutizmus egy olyan politikai rendszer, amelyben az uralkodó hatalma korlátlan, és a törvények, a gazdaság, valamint a társadalmi ügyek felett teljes ellenőrzést gyakorol. Az abszolutizmus alapelve, hogy az uralkodó hatalma Istentől ered, és így felette nem áll senki – sem más emberek, sem intézmények, például a parlamentek vagy a bíróságok.

XIV. Lajos francia király, akit „Napkirályként” is ismernek, az abszolút uralkodói hatalom tökéletes példáját nyújtja. Uralkodása alatt (1643-1715) Franciaországban központosította a hatalmat, és minden fontos döntést maga hozott meg. Híres mondása, a „L’état, c’est moi” – az állam én vagyok, jól tükrözi azt a meggyőződését, hogy az állam és az ő személye szorosan összefonódik.

XIV. Lajos azzal is megerősítette abszolút hatalmát, hogy Versailles-ban egy hatalmas és fényűző palotát építtetett, amely nemcsak az uralkodói pompa szimbóluma volt, hanem az ellenőrzés eszköze is. A nemeseket ugyanis Versailles-ba kényszerítette, ahol a királyi udvarban éltek, és a mindennapjaikat Lajos irányítása alatt töltötték. Így a király ellenőrzése alatt tarthatta őket, megakadályozva, hogy saját földjeiken helyi hatalomra tegyenek szert, amely fenyegetést jelenthetett volna az uralkodói hatalomra.

Gazdasági politikájával is megerősítette a hatalmát: Jean-Baptiste Colbert pénzügyminisztert nevezte ki, aki merkantilista gazdaságpolitikát vezetett be, amely támogatta a francia ipart és kereskedelmet, valamint az ország gazdagságát és erejét növelte.

XIV. Lajos uralkodása alatt Franciaország abszolút monarchiává vált, ahol a király egyeduralma alá került minden szféra.

Ha szeretnél körbenézni a versailles-i palotában, itt megteheted: Versailles

Versailles-i kastély

Kérdések az olvasottak alapján:

  1. Kik voltak a harmincéves háború főbb résztvevői, és mely oldalon álltak?
  2. Milyen következményekkel járt a harmincéves háború Európára, különösen a Német-római Birodalomra?
  3. Mi volt a vesztfáliai béke, és hogyan változtatta meg Európa politikai térképét?
  4. Hogyan jellemeznéd XIV. Lajos uralmát?

Örökösödési háború

Keresd meg a térképen 1701-1714-es időszak háborúit Európában

A Napkirály hadjáratokkal igyekezett növelni amúgy is hatalmas országát. A legnagyobb álma, hogy Franciaország és Spanyolország egyesüljön. Erre a spanyol uralkodóház kihalása adott lehetőséget, de az osztrák Habsburgok is igényt tartottak a spanyol trónra. A Napkirály végül alulmaradt a spanyol örökösödési háborúban (1701-1714).
A háború kiürítette a kincstárat, a francia népnek pedig sok nyomorúságot és szenvedét hozott. 

Kreatív feladat:

Tervezz egy szobát egy képzeletbeli palotában. Dönts a szoba témájáról, funkciójáról Versailles pazar stílusa alapján. 

Írj egy naplóbejegyzést , mintha nemes lennél, aki Versailles-ban élne XIV. Lajos uralkodása alatt. Írd le egy napodat, beleértve a királlyal való találkozást, írj az udvari szerepedről és érzéseidről a palotával kapcsolatban

Egyéb gyakorló feladatok:

XIV. Lajos – a  Napkirály